Zajímavosti ostrova Lefkada

Pláž na LefkaděNa ostrově Lefkada, přesto že není bohatý na historické památky, najdete ruiny starověkého města Leukada, které postavili již Korinťané po roce 640 př.n.l. Předměty, které zde byly nalezeny, jsou uloženy v Archeologickém muzeu hlavního města Lefkada.

V hlavním městě ostrova Lefkada jsou ještě další muzea. Fonografické muzeum uchovává sbírku desek a fonografů, Národopisné muzeum vystavuje místní kroje, staré předměty a fotografie.

Velkou zajímavostí Lefkady je její spojení s akarnánskou pevninou, poloostrovem Plagiá, od něhož je Lefkada oddělena mělkou lagunou, jejíž severní strana bývala kdysi uzavřena a pro lodi byla neprůjezdná. Teprve později zde byl prokopán umělý průplav. Stalo se tak v 5. stol. př.n.l. Korinťany. Dnes je ostrov Lefkas spojen s akarnánskou pevninou sklápěcím mostem. Mořské dno zde musí být neustále prohlubováno a upravováno tak, aby zde mohly proplouvat lodě.

Na Lefkadě žil a pracoval německý archeolog Wilhelm Dorpfeld, který ostrov Lefkada považoval na základě topografické podobnosti krajiny za Odysseovu Ithaku. Pro toto tvrzení však nenašel dostatečné důkazy.

Na severní kose, asi 3 km od hlavního města Lefkada, byla vystavěna ve 13. stol. benátská pevnost Santa Maura, jejíž zbytky dosud můžete navštívit.

Nejznámějším klášterem ostrova Lefkada je klášter Moní Faneromeni, založený původně v 17. stol. Tamní ikona Panagía (Panna Marie) je z 19. stol. Od kláštera je neopakovatelný výhled na modrozelené Jónské moře a bělostnou lagunu ve tvaru břicha ryby a na město Lefkada.

Vesnice na LefkaděNa ostrově Lefkada je řada starobylých horských vesnic, kde se zastavil čas. Některé z těchto vesnic jsou pod ochranou organizace UNESCO. Vesnické domy jsou zde i v současnosti stavěny pouze z kamene a ze dřeva. Na malých návsích je velmi příjemné posedět v typických řeckých kafenionech a nechat se vtáhnout do poklidné a pomalé atmosféry zdejšího života. Na náhorních plošinách Lefkady se i nadále pěstuje vyhlášená čočka.

 

TOPlist