O ostrově

Lefkada - mapaLefkada je jeden z Jónských ostrovů, které patří k nejpozoruhodnějším v Řecku.

Jónské ostrovy jsou nazývané též Heptanés (tedy 7 ostrovů). Přiléhají k západnímu pobřeží Řecka od albánské hranice po jižní pobřeží Peloponésu. Nejdůležitější ostrovy jsou Korfu, Paxos, Leukas (Lefkas, Lefkada), Ithaka, Kefallinia (Kefallonia, Kefalonie) a Zakynthos. Mezi Jónské ostrovy je zahrnována také Kythira, která leží daleko od ostatních ostrovů u jižního mysu Peloponesu. Je to jeden ze správních regionů Řecka a patří k nim i tzv. Othonské ostrovy a ostrov Kálamos.

Jónské ostrovy jsou porostlé bujnou vegetací. Typickým stromem Jónských ostrovů je štíhlý cypřiš. Příjemné přímořské klima a dostatečná zimní vláha svědčí zemědělství. Pěstují se zde nejen olivy, ale i vynikající druhy vinné révy, zelenina a ovoce.

Jónské ostrovy jsou tvořeny především vápencovými usazeninami, na kterých se daří rozličné květeně a také voňavému koření. Především v jarních měsících ostrovy doslova rozkvetou. Jméno dostaly, jak praví mýty, od ubohé milenky Diovy Ió, která bloudila zmatená krajinou, pronásledovaná žárlivou bohyní Herou.

Pláž na LefkaděOstrov Lefkas je proslulý především nádherou svých pláží a čistým azurově zbarveným mořem. Je opravdu zážitek navštívit některé pláže na západním pobřeží a užít si to nejkrásnější koupání, které Vám Řecko může nabídnout. Je to ideální ostrov pro letní dovolenou.
Mys Ducato
Pláž Porto Katsiki, Avali, Kathisma, Kalamitsi, pláže u romantické vesničky Agios Nikitas -Milos a Pefkalia, leží na západním pobřeží ostrova. Stejně tak i překrásná pláž Egremni.

Úžasným a doslova magickým místem ostrova Lefkada je mys Dukato, který leží na jihu ostrova. Naleznete zde maják a je odtud ohromující výhled na Jónské moře. Toto místo bylo ve starověku považováno za jednu z bran do podsvětí a řada sebevrahů zde ukončila svůj život. Říká se, že i Sapfó.

Sapfó byla slavná básnířka starověku, která tvořila především na ostrově Lesbos. Její básně patří k vrcholům řecké lyriky (6. stol. př.n.l.). Skládala je především na počest bohyně Afrodity a Héry. Složila i několik svatebních zpěvů. Ve svých verších dokázala působivě vylíčit pocity lásky, vášně ale i žárlivosti. Básnířka Sapfo ukončila dobrovolně svůj život na ostrově Lefkas. Skočila prý z mysu Dukato do hlubin Jónského moře (72 m hloubky). Na vině byla nešťastná láska k jednomu místnímu mladíkovi Faónovi.

 

TOPlist